Jak dbać o zniszczone włosy – proste i kręcone 

Jak dbać o zniszczone włosy - proste i kręcone 

by Redaktor

Chroń włosy przed uszkodzeniami termicznymi 

Jeśli chcesz skorzystać z suszarki lub od czasu do czasu wyprostować włosy prostownicą, ważne jest, aby przed tym zabiegiem użyć kosmetyku chroniącego przed wysoką temperaturą. Poszukaj środka zawierającego silikon lub keratynę, aby uszczelnić powierzchnię włosa i uczynić ją bardziej odporną na uszkodzenia termiczne. 

Odpowiednia fryzura pozwoli Ci chronić pasma przed uszkodzeniami na co dzień. W przypadku włosów kręconych, lepiej zrezygnować z ciasnych upięć, mogących odkształcać i łamać kosmyki. Lepiej postaw na luźne kucyki i niskie koki. Loki lubią się też z warkoczami. Związuj je przy pomocy szerokich materiałowych frotek, unikaj natomiast wąskich gumek plączących włosy. Upięcie włosów to również konieczność przed położeniem się spać, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką długich pasm. Włosy są wtedy narażone na wyrywanie, łamanie i rozdwajanie się końcówek na skutek tarcia o poduszkę. Luźny kok na czubku głowy czy warkocz zabezpieczą pasma przed uszkodzeniami. Możesz też owinąć włosy jedwabną chustą lub czepkiem. Jest to nie tylko skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami, ale także doskonały sposób na całonocne olejowanie. 

O kręcone włosy należy dbać, ponieważ dzięki stosowaniu odpowiednich środków są one mniej podatne na zniszczenia. Loki „lubią” być nawilżane, olejowanie. Kręconym włosom szkodzi zwłaszcza wysoka temperatura suszenia, im bardziej mocny jest skręt włosów tym bardziej są podane na uszkodzenia. 

jak dbać o włosy

Chroń włosy przed uszkodzeniami termicznymi

Częściej moczyć włosy 

Jeśli decydujemy się na olej dobrze jest zmoczyć włosy wodą z kranu zanim 

założymy na nie czepek. Dzięki temu włosy wchłoną kranówkę i będą mniej absorbować chlorowaną wodę z basenu. Przed nałożeniem odżywki też możemy włosy zmoczyć, ale ja zwykle o tym zapominam bo za bardzo się spieszę 😉 

Zauważyłam, że moje włosy po „wodzie basenowej” bardziej się kręcą, używam czepka ale wiadomo, że zawsze się zmoczą. Na co dzień włosy moje są podatne na kręcenie, głównie te z dołu z góry mam sianko:( szukam ciągle odpowiedniego sposobu by wydobyć skręt i z góry:) Zauważyłam że po wodzie chlorowanej i po deszczu kręcą się całe jak nigdy:) 

Poza stosowaniem odżywki do mycia, ważne jest też to, żeby myć włosy letnią włosy, a po umyciu odsądzać nadmiar wody w bawełnianą koszulkę, pieluszkę lub papierowy ręcznik. Nie zaleca się stosowania ręczników frotte i owijania włosów w turban. Po myciu nie należy rozczesywać włosów. 

Użyj produktu do stylizacji, który zawiera olej 

Wybierając olej do włosów kręconych sięgamy przede wszystkim po oleje zalecane do olejowania wysokoporowatych włosów. Dobrym wyborem jest olej lniany, olej z czarnuszki, olej z pestek moreli, olej z kiełków pszenicy. Możesz sięgnąć też po gotową mieszankę olejów, np. olej do włosów wysokoporowatych Anwen. Oleje dobrze nakładać jest na podkład z aloesu lub siemienia lnianego i emulgować odżywką. Więcej na ten temat napiszę jednak w tekście o olejowaniu kręconych włosów. 

Olejowanie na mokro to nie tylko nakładanie oleju na mokre włosy, ale też olejowanie na podkład nawilżający (np. żel z siemienia lnianego lub aloesu doskonale sprawdzają się na loki) albo na odżywkę. Włosy na mokro można olejować też w misce, stosując tzw. rosołek (woda z dodatkiem oleju). Wszystkie te sposoby opisałam w tym wpisie: 

Olej z pestek śliwki to świetny olejek do loków, a do tego jest chyba jednym z najpiękniej pachnących naturalnych olejów. Stosowany do olejowania kręconych włosów ładnie je wygładza i zmiękcza, sprawia, że są bardzo przyjemne w dotyku i mniej się puszą. Olej delikatnie dociąża włosy, dlatego należy postępować z nim ostrożnie. Jest to świetny wybór jeśli chodzi o zabezpieczenia końcówek włosów i w tym celu może być z powodzeniem stosowany na suche włosy. 

czy używasz produktów do stylizacji które zawierają olej

Użyj produktu do stylizacji, który zawiera olej 

Unikaj używania gorących narzędzi na mokrych włosach 

Aby zminimalizować puszenie się włosów, unikaj używania gorącej wody do płukania włosów. Gorąca woda pozbawia włosy naturalnych olejków i sprawia, że stają się one bardziej suche. Zamiast tego, używaj chłodnej wody i dokładnie spłukuj włosy. Możesz nawet użyć starej bawełnianej koszulki, aby delikatnie osuszyć włosy. 

Po pierwsze, kręcone włosy czesz tylko na mokro, nigdy nie rób tego na sucho. Po drugie, nie używaj płaskich szczotek, gdyż niestety mogą uszkodzić strukturę Twoich włosów i spowodować ich niechciane puszenie. Najlepiej sprawdzą się grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami – do wyboru są modele plastikowe i drewniane. Używaj ich bardzo ostrożnie, zarówno przed jak i zaraz po umyciu włosów, oraz staraj się nie szarpać włosów podczas ich rozczesywania. 

Jednym z kluczowych składników, których należy unikać, gdy masz kręcone włosy, są siarczany. Te ostre substancje chemiczne pozbawiają włosy naturalnych olejków, co może powodować suchość i łamliwość. Podrażniają również skórę głowy. Niezależnie od tego, czy masz włosy falowane czy kręcone, siarczany są szkodliwe dla Twoich włosów. 

Nałóż odżywkę przed umyciem włosów szamponem 

Nakładanie odżywki przed szamponem! Jeśli masz bardzo szorstkie lub mocno kręcone włosy, możesz spróbować nakładać odżywkę przed myciem włosów szamponem. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie trzeba nakładać odżywki dopiero po umyciu włosów . Odżywkę można stosować zarówno przed, jak i po myciu szamponem. 

Kuracja przed umyciem szamponem to błogość dla osób z kręconymi włosami. Pomaga w rozczesywaniu i usuwaniu puszenia się włosów. Na suche włosy nałóż maskę lub olejek kondycjonujący, rozdzielając pasma. Pozostaw odżywkę na 20 minut. Możesz założyć czepek lub ręcznik, aby zatrzymać trochę ciepła i otworzyć pory. Dzięki temu odżywka dobrze wniknie we włosy. 

Czas na mycie włosów. Mając cały czas na włosach pierwszą odżywkę, wybierz łagodny szampon i zaaplikuj go na skórę głowy. Dokładnie ją umyj, ale tylko ją – pozostaw kosmyki bez mycia szamponem, ponieważ sama piana spływająca z głowy, podczas spłukiwania szamponu, doskonale umyje i odświeży włosy na całej długości bez konieczności ich mocnego pocierania. 

Po umyciu wytrzyj włosy do sucha, aby zapobiec ich sklejaniu 

W przypadku każdego typu włosów najlepszym sposobem suszenia jest zrezygnowanie z suszarki. Włosy pozostawione do wyschnięcia nie będą tracić nawilżenia oraz się puszyć. Jeżeli konieczne jest używanie suszarki, warto zainwestować w urządzenie z funkcją jonizacji, a w przypadku loków również z dyfuzorem. Nie należy ustawiać wysokiej temperatury – lepsze będzie chłodne lub średniociepłe powietrze. 

Po umyciu włosów rozprowadź po ich powierzchni odżywkę bez spłukiwania w kremie, która nieco je dociąży. Włosy muszą być bardzo mokre, dlatego nie wycieraj ich wcześniej. Popularnym kosmetykiem do modelowania loków, który mogę Ci polecić, jest Cantu Aktywator. 

Zanim przejdziesz do stylizowania włosów, zadbaj o to, aby były one w ok. 70 procentach suche. Podsusz je zatem suszarką lub po prostu poczekaj, aż wyschną samodzielnie (są też inne sposoby suszenia włosów bez suszarki). Pamiętaj, by wcześniej nanieść na wilgotne pasma preparat termoochronny! 

Owiń włosy ręcznikiem, aby zatrzymać wilgoć 

Na wstępie osusz precyzyjnie mokre włosy z nadmiaru wody. Użyj do tego bawełnianej koszulki lub ręcznika papierowego. Nie polecam Ci odsączać pasm ręcznikiem frotte, gdyż uszkadza on ich strukturę. Frotte to tkanina z okrywą pętelkową, która zahacza o łuski włosów, co skutkuje ich zniszczeniem. 

U mnie się sprawdził – mam proste, nisko porowate włosy nic się na nich nie trzyma -stosuje na mokre włosy (osuszone ręcznikiem) jako baza do późniejszego kręcenia na pasek od szlafroka ! loki długo się utrzymują i wyglądają ładniej..pierwszy raz gdy nałożyłam, bałam się sklejenia włosów ,ale wystarczy wziąć mniejsza ilośc podsuszyć włosy i rozczesać w trakcie ,super rozwiązanie dla kogoś kto chce mieć przedłużona trwałość jakiejś fryzury,plus włosy są bardzo sprężyste i lśniące, ma świetny skład – autorma 

Kolejny krok to nałożenie maski do włosów kręconych (możesz też nałożyć na włosy odżywkę). Kosmetyk zadziała najlepiej, jeśli na wysmarowane maską mokre włosy nałożysz turban lub folię i poczekasz około pół godziny. Wtedy zawarte w masce składniki odżywcze będą miały najlepsze warunki, by wniknąć we włosy. Gdy już spłuczesz maskę z włosów, delikatnie je rozczesz. Czesanie loków wykonuj tylko na mokro. Jeśli masz zniszczone włosy, maskę stosuj koniecznie po każdym myciu. 

1 comment

Milena 26 stycznia, 2023 - 5:56 pm

Teraz wiem jak zadbać o swoje włosy

Reply

Leave a Comment