Jak uprawiać warzywa na ogrodzie 

Jak uprawiać warzywa na ogrodzie 

by Redaktor

Wybierz odpowiednie warzywa do swojego ogrodu 

Bardzo istotnym krokiem jest wybranie warzyw, które chcemy uprawiać w ogrodzie. Z pewnością warto postawić na ogórki, pomidory, kapustę, rzodkiewkę, czy marchew. Wiele osób decyduje się także na uprawę cukinii, czy selera, a nawet ziemniaków. Są to warzywa, które zawsze przydadzą się w kuchni, nawet jeśli nie mamy czasu na codzienne gotowanie. Można wykorzystać je na zdrowe sałatki lub do obiadu. Zawsze możemy także je zakisić. Jeżeli nie wiecie zatem, co może się przydać w kuchni, skorzystajcie z naszej, powyższej „ściągawki produktowej”. 

Dysponując 20 m² powierzchni pod uprawę ogródka warzywnego, warto wybrać warzywa dobrze nam znane np. rzodkiewkę, sałatę, buraka ćwikłowego, marchew, cebulę i pomidora. Rośliny te, z wyjątkiem pomidora, są wytrzymałe na chłody, toteż możemy je siać lub sadzić już w kwietniu. 

Pierwszym krokiem do wyprodukowania warzyw z ogródka jest wybranie i stworzenie dla nich odpowiedniego miejsca do wzrostu. Powinno ono być dobrze nasłonecznione przez większą część dnia oraz osłonięte od wiatru. Jeśli już odnajdziesz idealne stanowisko, przygotuj na nim grządki – warto się na tym etapie dowiedzieć, jak przygotować ziemię pod warzywa. 

jak uprawiać warzywa w ogrodzie

Wybierz odpowiednie warzywa do swojego ogrodu 

Przygotuj glebę ogrodową 

Jak przygotować ziemię pod warzywnik jesienią? Po zbiorach ziemię należy oczyścić z resztek roślin i chwastów, a następnie przekopać, aby zewnętrzna powłoka została zakopana w celu unieszkodliwienia mogących się na niej znajdować patogenów szkodliwych grzybów. Jednocześnie podczas tego procesu na wierzch wyciągnięte zostaną podziemne szkodniki i przynajmniej część z nich stanie się pokarmem dla ptactwa. To także dobry moment, by wzbogacić glebę jesiennymi nawozami – podczas przekopywania ziemia zostanie dokładnie wymieszana, a tym samym równomiernie odżywiona. 

Ziemię pod uprawę warzyw trzeba przekopać i spulchnić za pomocą szpadla lub glebogryzarki. Zabieg ten pozwala poprawić strukturę podłoża i rozluźnić glebę. Podłoże pod warzywa warto ponadto wzbogacić nawozem organicznym – obornikiem lub kompostem. Rok przed sadzeniem warzyw w ogrodzie można zastosować też nawóz zielony. 

Przygotowujemy ją mieszając ziemię ogrodową z kompostem, zleżałym obornikiem (nie świeżym) próchnicą liściową i torfem w niewielkiej ilości. Ziemia powinna być pulchna, nie można jej ubijać. Następny krok to wyrównanie i podlanie gleby. Za dwa trzy dni możesz siać. 

Sadź swoje warzywa 

Z warzyw dyniowatych na warzywnych grządkach lub obrzeżach ogrodu można posadzić ogórki, prowadzone do góry przy siatkach, sznurkach, płotkach. Rozsadę ogórka sadzimy albo bezpośrednio w gruncie, albo w workach uprawowych. W gorące lato ogórkowy żywopłot wymaga częstego podlewania, niekiedy cieniowania, gdyż liście będą więdły na palącym słońcu. 

Jakie warzywa sadzić po sobie? Zaczynając od psiankowatych, w następnym roku na tej samej samej grządce mogą rosnąć rośliny cebulowe lub strączkowe, w kolejny roku – kapustne lub dyniowate, następnie warzywa korzeniowe. Zachowując tę kolejność, rozplanuj kilka sekcji w swoim ogrodzie, podziel je na grządki i zapisz w notesie, co i gdzie posadzisz. Dobry plan jest podstawą udanych zbiorów! 

Z nasion wysiewamy takie warzywa jak: marchew, pietruszka, burak, wspomniana rzodkiewka, szpinak i warzywa strączkowe. Z rozsady zaś uprawiamy: pomidory, seler korzeniowy czy warzywa kapustne. Ponieważ zdecydowana większość ogrodników chce uprawiać pomidory, to dla początkujących polecam pomidory koktajlowe. Są łatwe w pielęgnacji, nie wymagają wiązania palików, odpada też problem usuwania bocznych pędów, wyrastających z kątów liści. 

jak sadzić swoje warzywa

Sadź swoje warzywa 

Podlewaj warzywa 

Dodatkowo przy okazji nawadniania kropelkowego warzywom dostarcza się niezbędnych składników pokarmowych (fertygacja). Najczęściej stosuje się taśmy kroplujące zawierające emitery o długiej drodze przepływu. Są tańsze od przewodów o większej grubości ścianek, tj. linii kroplujących. 

Ziemia do warzyw – jakie pH? Większość warzyw najlepiej czuje się ziemi lekko kwaśnej lub obojętnej ( od 6 do 6.8 pH). Jeśli zdecydujemy się na uprawę pomidorów czy pietruszki warto zakwasić nieco glebę (5,5 -6,5 pH). Zioła najlepiej rosną w ziemi zasadowej (7- 8 pH) 

Marynowanie: bez względu na konkretną metodę – zalewa octowa, olejowa czy solona – warzywa i owoce pozostaną w nich długo zdatne do spożycia. Ogórki, rzodkiewki, papryka, cebula, buraki i cukinia świetnie nadają się do zakwaszenia lub zalania w oleju. 

Obracaj warzywa 

Uprawa warzyw pod osłonami – folie i tunele folioweUprawa warzyw pod osłonami, takimi jak folie, tunele foliowe i szklarnie, pozwala przyspieszać termin zbiorów, a także uzyskiwać obfitszy i lepszy jakościowo plon. Warzywa pod osłonami są chronione przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, przez co stają się bardziej niezawodne w uprawie. Jednak aby taka uprawa się udała, warto bliżej zapoznać się z zasadami uprawy warzyw pod osłonami. Więcej… 

Aby zapewnić sobie trochę dodatkowej zieleniny można między rzędami buraków, rzodkiewki, marchwi czy sałaty wysiać koper. Siew kopru powtarzamy dwu lub trzykrotnie, od wczesnej wiosny do sierpnia, dzięki czemu przez cały okres wegetacyjny będziemy mieli świeży koper. 

Siew warzyw do gruntu Siew warzyw wprost do gruntu jest najłatwiejszym sposobem uprawy warzyw z nasion. W odróżnieniu od uprawy warzyw z rozsady, nie musimy wysiewać nasion do skrzyneczek czy doniczek, nie potrzebujemy szklarni, tuneli ani inspektów. Jakie są zalety i wady takiego sposobu uprawy warzyw? Jakie warzywa można wysiewać bezpośrednio do gruntu? I od kiedy można rozpocząć siew warzyw do gruntu? Więcej… 

Zbierz swoje warzywa 

Zbiory i spożywanie własnych warzyw to wielka przyjemność. Nie oszczędzaj więc swoich grządek i wyrywaj ile tylko się da. Przygotowuj smaczne, warzywne potrawy. Tyle jest przepisów w internecie. Niezawodne są przeróżne sałatki i zupy – krem, ale także tarty, zapiekanki i warzywa faszerowane. 

Zapytaj rodzinę i najpierw zrób listę ulubionych warzyw, następnie narysuj powierzchnię, jaką przeznaczasz na warzywa. W jednej czy dwóch skrzyniach niewiele się zmieści, poświęć więc tę powierzchnię na uprawę tego, co ma największe znaczenie w Twojej kuchni. 

Własnoręcznie zasiane i zebrane warzywa to ogromna satysfakcja. Ponadto decydując się na uprawę, wiesz, co trafi na Twój stół. Masz pewność, że warzywa nie były „dokarmiane” sztucznymi nawozami oraz że są zdrowsze od tych, które zwykle można kupić w marketach. 

You may also like

1 comment

Artur 26 stycznia, 2023 - 5:54 pm

świetny artykuł, super się go czyta

Reply

Leave a Comment